D38999/20JH55PA
Mfr.Part #
D38999/20JH55PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Number of Positions :
55
Orientation :
A
Shielded
Contact Style :
Pin
Total Number of Contacts :
55
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
Published :
JESD-609 Code :
e4
Contact Gender :
Male
Radiation Hardening :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
7.5A
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Size, MIL :
H
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Plating :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20JH55PA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20JH55PA Overview
D38999/20JH55PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JH55PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JH55PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER