D38999/20JH55JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JH55JD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
H
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
55
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
D
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
55
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/20JH55JD
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20JH55JD Overview
D38999/20JH55JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JH55JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JH55JD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER