D38999/20JH53SA
Mfr.Part #
D38999/20JH53SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
53
Total Number of Contacts :
53
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mount :
Flanges, Panel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
A
Plating :
Cadmium
Contact Gender :
FEMALE
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Current Rating :
7.5A
Datasheets
D38999/20JH53SA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20JH53SA Overview
D38999/20JH53SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JH53SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JH53SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER