D38999/20JH53PN
Mfr.Part #
D38999/20JH53PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Operating Temperature :
-65°C~175°C
No
Current Rating :
7.5A
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
53
Plating :
Cadmium
Radiation Hardening :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
Male
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Body Material :
Aluminium
Orientation :
N (Normal)
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Contact Style :
Pin
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
IEC Conformance :
Mount :
Wall
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
Number of Positions :
53
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
JESD-609 Code :
e4
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/20JH53PN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20JH53PN Overview
D38999/20JH53PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JH53PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JH53PN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER