D38999/20JH53JN-LC
Mfr.Part #
D38999/20JH53JN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Composite
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
53
Mounting Type :
Panel Mount
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
No
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
H
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
53
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
13 Weeks
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
Published :
Contact Plating :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Connector Type :
Receptacle Housing
REACH SVHC :
No SVHC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JH53JN-LC Overview
D38999/20JH53JN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JH53JN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JH53JN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT