D38999/20JH53HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JH53HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
No
Orientation :
E
Pbfree Code :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
53
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
53
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
H
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
D38999/20JH53HE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20JH53HE Overview
D38999/20JH53HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JH53HE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JH53HE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER