D38999/20JH53BB
Mfr.Part #
D38999/20JH53BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
53
DIN Conformance :
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Option :
GENERAL PURPOSE
Body/Shell Style :
Receptacle
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
Contact Gender :
FEMALE
Shell Size :
H
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Composite
HTS Code :
Termination Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
Coupling Type :
Threaded
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56351
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20JH53BB
MIL SERIES CONNECTOR COMPOSITE CABLE AND PANEL CADMIUM PLATED
D38999/20JH53BB Overview
D38999/20JH53BB Features
D38999/20JH53BB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JH53BB Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT