D38999/20JH53BA
Mfr.Part #
D38999/20JH53BA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
DIN Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56351
Total Number of Contacts :
53
Backshell Type :
Solid
Coupling Type :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Empty Shell :
yes
Contact Gender :
FEMALE
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Contact Plating :
Gold
HTS Code :
Pbfree Code :
Shell Size :
H
Body/Shell Style :
Receptacle
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Termination Type :
Crimp
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Shell Material :
Composite
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/20JH53BA
MIL SERIES CONNECTOR COMPOSITE CABLE AND PANEL CADMIUM PLATED
D38999/20JH53BA Overview
D38999/20JH53BA Features
D38999/20JH53BA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JH53BA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT