D38999/20JH53AB
Mfr.Part #
D38999/20JH53AB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Male
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
53
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2006
Contact Size :
20
Empty Shell :
yes
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Number of Positions :
53
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
23-53
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Orientation :
B
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Cadmium
Pbfree Code :
No
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
H
Datasheets
D38999/20JH53AB
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JH53AB Overview
D38999/20JH53AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JH53AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JH53AB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT