D38999/20JH32JA
Mfr.Part #
D38999/20JH32JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 32C 32#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
32
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
Composite
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20JH32JA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20JH32JA Overview
D38999/20JH32JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JH32JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JH32JA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER