D38999/20JH32HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JH32HC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 32C 32#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
32
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
C
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Composite
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size, MIL :
H
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20JH32HC
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20JH32HC Overview
D38999/20JH32HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JH32HC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JH32HC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER