D38999/20JH21SE
Mfr.Part #
D38999/20JH21SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
E
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
13A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
HTS Code :
IEC Conformance :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20JH21SE
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20JH21SE Overview
D38999/20JH21SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JH21SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JH21SE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER