D38999/20JH21PN
Mfr.Part #
D38999/20JH21PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
51
In Stock :
51
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Gold
HTS Code :
21
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Plating :
Cadmium
Current Rating :
13A
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
23-21
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Contact Gender :
Male
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Flange
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Bulk
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20JH21PN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20JH21PN Overview
D38999/20JH21PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JH21PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JH21PN Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER