D38999/20JH21PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JH21PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20JH21PN
Stock
51
In Stock :
51
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
23-21
Total Number of Contacts :
21
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Composite
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Number of Positions :
21
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
H
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Contact Gender :
Male
Empty Shell :
Mounting Feature :
Flange
Current Rating :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20JH21PN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20JH21PN Overview
D38999/20JH21PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JH21PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JH21PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER