D38999/20JH21PD
Mfr.Part #
D38999/20JH21PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Flange
Gender :
Male
Empty Shell :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
JESD-609 Code :
e4
21
Published :
Pbfree Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Style :
Pin
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/20JH21PD
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20JH21PD Overview
D38999/20JH21PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JH21PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JH21PD Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER