D38999/20JH21JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JH21JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 21C 21#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
No
Shell Size, MIL :
H
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
21
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
A
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Total Number of Contacts :
21
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Composite
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
Current Rating :
13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/20JH21JA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20JH21JA Overview
D38999/20JH21JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JH21JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JH21JA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER