D38999/20JH21JA
Mfr.Part #
D38999/20JH21JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20JH21JA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
21
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
A
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Flange
Ratings :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
21
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
yes
Termination :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
H
Current Rating :
13A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20JH21JA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20JH21JA Overview
D38999/20JH21JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JH21JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JH21JA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER