D38999/20JH21HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JH21HN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Current Rating :
13A
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
No
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Total Number of Contacts :
21
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Shell Material :
Composite
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
21
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
H
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58364
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Datasheets
D38999/20JH21HN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20JH21HN Overview
D38999/20JH21HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JH21HN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JH21HN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER