D38999/20JH21HE
Mfr.Part #
D38999/20JH21HE
Description
8D 21C 21#16 PIN RECP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
24 Weeks
Backshell Type :
Solid
Pbfree Code :
No
Total Number of Contacts :
21
Shielded
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
21
Color :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
E
Current Rating (Amps) :
13A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
H
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20JH21HE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20JH21HE Overview
D38999/20JH21HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JH21HE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JH21HE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER