D38999/20JH21BN
Mfr.Part #
D38999/20JH21BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
21
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Composite
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Size :
16
Contact Type :
Bulk
Depth :
43.3mm
Number of Positions :
21
HTS Code :
No
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
Gender :
Receptacle
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium, Composite
Contact Material :
Copper
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
Length :
32.66mm
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size, MIL :
H
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20JH21BN
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JH21BN Overview
D38999/20JH21BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JH21BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JH21BN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT