D38999/20JH21AB
Mfr.Part #
D38999/20JH21AB
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
11
In Stock :
11
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
21
Shell Size, MIL :
H
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
B
Number of Pins :
16
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Male
Published :
2006
Number of Contacts :
21
Bulk
Housing Color :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
16
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
23-21
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20JH21AB
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JH21AB Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 16 pins.
D38999/20JH21AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JH21AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JH21AB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT