D38999/20JG41SA-LC
Mfr.Part #
D38999/20JG41SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Stock
14
In Stock :
14
Product Category :
Circular Connector Housings
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Olive Drab
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
41
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Orientation :
A
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size, MIL :
G
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Published :
2006
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Note :
Contacts Not Included
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Female Sockets
Length :
32.66mm
Shielded
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
40.1mm
Filter Feature :
No
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
41
Shell Size - Insert :
21-41
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
Contact Gender :
FEMALE
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20JG41SA-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JG41SA-LC Overview
D38999/20JG41SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JG41SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JG41SA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT