D38999/20JG41PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JG41PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Male Pins
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
20
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
41
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Insert Material :
Plastic
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
G
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
No
REACH SVHC :
No SVHC
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
41
Published :
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20JG41PN-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/20JG41PN-LC Overview
D38999/20JG41PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20JG41PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20JG41PN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT