D38999/20JG39PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JG39PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20JG39PN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
No
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
Number of Positions :
39
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Current Rating :
13A
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Total Number of Contacts :
39
Shell Size, MIL :
G
Datasheets
D38999/20JG39PN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20JG39PN Overview
D38999/20JG39PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JG39PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JG39PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER