D38999/20JG39PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JG39PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
39
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
No
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
No
Mount :
Flanges, Panel
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
39
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
G
Shell Material :
Composite
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
13A
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
Mounting Type :
Panel Mount
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20JG39PN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20JG39PN Overview
D38999/20JG39PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JG39PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JG39PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER