D38999/20JG39PE
Mfr.Part #
D38999/20JG39PE
Description
D38999/20JG39PE
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size, MIL :
G
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
No
Orientation :
E
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Total Number of Contacts :
39
Shell Material :
Composite
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Number of Positions :
39
Flange
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/20JG39PE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20JG39PE Overview
D38999/20JG39PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JG39PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JG39PE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER