D38999/20JG39PD
Mfr.Part #
D38999/20JG39PD
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
No
Filter Feature :
No
Orientation :
D
HTS Code :
Shell Material :
Composite
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
24 Weeks
DIN Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Total Number of Contacts :
39
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
39
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20JG39PD
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20JG39PD Overview
D38999/20JG39PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JG39PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JG39PD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER