D38999/20JG39JN
Mfr.Part #
D38999/20JG39JN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 39C 37#20 2#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Threaded
Plating :
Cadmium
Composite
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
39
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Empty Shell :
No
Contact Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Pbfree Code :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
13A
Filter Feature :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
39
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Environment Resistant
Depth :
40.1mm
Radiation Hardening :
HTS Code :
Length :
32.66mm
Gender :
Receptacle
Color :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Bulk
Datasheets
D38999/20JG39JN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20JG39JN Overview
D38999/20JG39JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JG39JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JG39JN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER