D38999/20JG39HA
Mfr.Part #
D38999/20JG39HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
39
Shell Size - Insert :
21-39
Depth :
40.1mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Gender :
Male
Length :
32.66mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
1 (Unlimited)
Published :
2004
Radiation Hardening :
No
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Ratings :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Composite
Current Rating :
13A
Color :
Filter Feature :
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size, MIL :
G
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
39
Mounting Type :
Panel Mount
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
HTS Code :
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20JG39HA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20JG39HA Overview
D38999/20JG39HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JG39HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JG39HA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER