D38999/20JG39AB
Mfr.Part #
D38999/20JG39AB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
Note :
Contacts Not Included
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Connector Type :
Receptacle Housing
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Type :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
Contact Size :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-65°C~175°C
G
Housing Color :
Olive Drab
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
39
Total Number of Contacts :
39
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20JG39AB
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/20JG39AB Overview
D38999/20JG39AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20JG39AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20JG39AB Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT