D38999/20JG16SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JG16SB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Insert Material :
Plastic
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
B
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
16
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
G
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Composite
Number of Positions :
16
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/20JG16SB-LC Overview
D38999/20JG16SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20JG16SB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20JG16SB-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT