D38999/20JG16PN-LC
Mfr.Part #
D38999/20JG16PN-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 16POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
16
Type :
For Male Pins
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
16
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/20JG16PN-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JG16PN-LC Overview
D38999/20JG16PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JG16PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JG16PN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT