D38999/20JG16PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JG16PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20JG16PE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Total Number of Contacts :
16
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
E
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
16
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
13A
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
No
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20JG16PE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20JG16PE Overview
D38999/20JG16PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JG16PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JG16PE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER