D38999/20JG16JB-LC
Mfr.Part #
D38999/20JG16JB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Plastic
DIN Conformance :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Shape :
Circular
Gender :
Receptacle
Note :
Contacts Not Included
G
REACH SVHC :
No SVHC
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Body Plating :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
B
yes
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Flange
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/20JG16JB-LC Overview
D38999/20JG16JB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20JG16JB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20JG16JB-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT