D38999/20JG16HE
Mfr.Part #
D38999/20JG16HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20JG16HE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
E
1 (Unlimited)
Color :
Composite
Pbfree Code :
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
D38999/20JG16HE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20JG16HE Overview
D38999/20JG16HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JG16HE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JG16HE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER