D38999/20JG16BB
Mfr.Part #
D38999/20JG16BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
No
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
not_compliant
Note :
Contacts Not Included
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Cadmium
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
yes
Contact Type :
16
REACH SVHC :
No SVHC
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Receptacle
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Military Standard :
MIL-DTL-38999
No
Housing Color :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
G
Insert Material :
Plastic
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20JG16BB
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/20JG16BB Overview
D38999/20JG16BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20JG16BB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20JG16BB Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT