D38999/20JG16AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JG16AD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20JG16AD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Composite
Pbfree Code :
No
Shielding :
Shielded
Published :
Empty Shell :
yes
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Cadmium
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
16
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Mixed Contacts :
Orientation :
D
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
G
Total Number of Contacts :
16
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Gender :
Male
HTS Code :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Datasheets
D38999/20JG16AD
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JG16AD Overview
D38999/20JG16AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JG16AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JG16AD Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT