D38999/20JG11SN-LC
Mfr.Part #
D38999/20JG11SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Reach Compliance Code :
Unknown
IEC Conformance :
No
Contact Size :
12
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
G
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
yes
Contact Plating :
11
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
D38999/20JG11SN-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/20JG11SN-LC Overview
D38999/20JG11SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20JG11SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20JG11SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT