D38999/20JG11SC
Mfr.Part #
D38999/20JG11SC
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
No
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
No
Pbfree Code :
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Orientation :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
11
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Finish - Mating :
11
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
HTS Code :
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20JG11SC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20JG11SC Overview
D38999/20JG11SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JG11SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JG11SC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER