D38999/20JG11PAL
Mfr.Part #
D38999/20JG11PAL
Description
D38999/20JG11PAL
Product Category :
Circular Connector Housings
JESD-609 Code :
e4
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
yes
Contact Size :
12
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Gender :
Receptacle
Orientation :
A
Filter Feature :
No
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
11
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielding :
Shielded
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Composite
Type :
For Male Pins
REACH SVHC :
No SVHC
DIN Conformance :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
Shell Finish :
Cadmium
Datasheets
D38999/20JG11PAL
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JG11PA-LC Overview
D38999/20JG11PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JG11PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JG11PA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT