D38999/20JG11JN
Mfr.Part #
D38999/20JG11JN
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
G
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Flanges
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
11
Bulk
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mixed Contacts :
Flange
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
11
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
Empty Shell :
Applications :
Aerospace, Military
Color :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
yes
Current Rating (Amps) :
23A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20JG11JN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20JG11JN Overview
D38999/20JG11JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20JG11JN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20JG11JN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT