D38999/20JG11JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JG11JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
11
Plating :
Cadmium
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
IEC Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Flanges, Panel
Mixed Contacts :
Published :
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
11
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
Empty Shell :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Gender :
FEMALE
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Depth :
40.1mm
Shell Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
G
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20JG11JA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20JG11JA Overview
D38999/20JG11JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JG11JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JG11JA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT