D38999/20JG11HA-LC
Mfr.Part #
D38999/20JG11HA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
21-11
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
G
yes
Contact Size :
12
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Reach Compliance Code :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Composite
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Receptacle
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Number of Positions :
11
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Total Number of Contacts :
11
Type :
For Male Pins
Orientation :
A
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Non-RoHS Compliant
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/20JG11HA-LC Overview
D38999/20JG11HA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20JG11HA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20JG11HA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT