D38999/20JG11HA
Mfr.Part #
D38999/20JG11HA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size, MIL :
G
Number of Positions :
11
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
A
Backshell Type :
Solid
Current Rating (Amps) :
23A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
11
Datasheets
D38999/20JG11HA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded