D38999/20JG11AC
Mfr.Part #
D38999/20JG11AC
Description
CONN RCPT HSG MALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
11
Shell Material :
Composite
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Published :
Contact Type :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
11
yes
Pbfree Code :
No
Contact Plating :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
G
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
HTS Code :
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
12
Gender :
Male
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
C
Datasheets
D38999/20JG11AC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JG11AC Overview
D38999/20JG11AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JG11AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JG11AC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT