D38999/20JF32PA
Mfr.Part #
D38999/20JF32PA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
No
Contact Style :
Pin
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Number of Positions :
32
Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
A
Mixed Contacts :
Threaded
Published :
Contact Gender :
Male
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Length :
32.69mm
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Empty Shell :
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
Olive Drab Cadmium
Depth :
36.9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
32
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
F
Datasheets
D38999/20JF32PA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded