D38999/20JF32JN
Mfr.Part #
D38999/20JF32JN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20JF32JN
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Olive Drab Cadmium
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Shell Size - Insert :
19-32
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
No
Backshell Type :
Solid
Plating :
Cadmium
Radiation Hardening :
DIN Conformance :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Orientation :
N (Normal)
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
32.69mm
Total Number of Contacts :
32
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Published :
2004
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Flange
Depth :
36.9mm
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Number of Positions :
32
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/20JF32JN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20JF32JN Overview
D38999/20JF32JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JF32JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JF32JN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER