D38999/20JF18SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JF18SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Composite
Number of Positions :
18 (14 + 4 Triax)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
5A 45A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
F
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
B
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20JF18SB
D38999/20JF18SB Overview
D38999/20JF18SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JF18SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JF18SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER