D38999/20JF11SA-LC
Mfr.Part #
D38999/20JF11SA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
2011
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
No SVHC
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
16
Housing Color :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
F
Number of Positions :
11
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
11
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
19-11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Cadmium
Shell Material :
Composite
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JF11SA-LC Overview
D38999/20JF11SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JF11SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JF11SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT