D38999/20JF11JN
Mfr.Part #
D38999/20JF11JN
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Plating :
Cadmium
Color :
No
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Gender :
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
Current Rating :
13A
Contact Gender :
FEMALE
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
Depth :
36.9mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Number of Positions :
11
Panel Mount
Pbfree Code :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
F
HTS Code :
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Bulk
Length :
32.69mm
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
11
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20JF11JN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20JF11JN Overview
D38999/20JF11JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JF11JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JF11JN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER